Úvod
Lukostřelba neboli střelba z luku je praktické lovecké a vojenské umění a z něj vzniklé sportovní odvětví, jehož tradice je stará desítky tisíc let. Jedná se o samostatné sportovní odvětví respektive o specifický olympijský sport.
Obecně lze dnes lukostřelbu zařadit do sportovních činností, jejichž cílem je střílet co nejpřesněji z různých vzdáleností do terče a zásahy získat co nejvíce bodů.
Tradiční luk a tradiční způsob střílení je ale víc, než jen prosté zasahování cíle. Je to životní styl, neustálé hledaní, práce na zdokonalení nejen těla, ale i mysli. Nikdy nekončící proces, prostě CESTA.
Rozdělení lukostřelby
Sportovní lukostřelba
Sportovní lukostřelba jak už název napovídá není ničím odlišným od lukostřelby tradiční. Výjímku tvoří materiál luků, materiál šípů a použití nových technologií, zejména použití velké řady mířidel,vypouštěčů a dalšího příslušenství.
- Luky - Sportovní luky jsou velmi odlišné od luků tradičních, nejsou celodřevěné, jednokusové, nýbrž skládací. Materiály na výrobu techto luků jdou s dobou takže se postupem času nahrazují za lepší.
- Šípy - Tradiční lukostřelba vyznává tradiční materiály, tj. dřevo, kovové hroty (nejlépe kované hroty) a samozřejmě přírodní letky z peří zvířat. U Sportovní lukostřelby je to podobné jako u předchozí odrážky, materiál jde s dobou, takže dnes máme tělo šípu z hliníku, kevlaru a jiných lehkých a přitom velmi pevných slitin. Hroty jsou taktéž kovové s vyjímkou šroubovacích závitů. A krocaní peří dnes nahradily všudypříromné plasty. Šípy jsou navíc opatřeny plastovými končíky s konickým profilem což umožňuje perfektní přídržnost na tětivě.
- Příslušenství - S vývojem přichází nové zlepšováky a tak je tomu i v lukostřelbě. Pro lidi ve starověku či středověku těžko představitelné mířidla (zaměřovače) . vypouštěče, stabilizátory a tlumiče a spoustu dalšího vybavení co zjednodušuje střelbu z techto luků.
Typy luků používaných ve sportovní lukostřelbě:
- Holý luk - tvoří jej střed a dvě ramena. Středy se vyrábějí především z lehkých slitin, hliník,kevlar. Ramena luků jsou kompozitní, vyráběné skládáním jednotlivých vrstev do sebe. Materiál ramen se pohybuje od dřeva, laminátu až po kevlar. Dnes jsou už speciálně kounstruované pro minimalizaci vibrací při výstřelu a různé další výhody. Tětiva je z materiálu Darcon nebo Fast-Flight a je klasicky napnutá o konce ramen.
- Kladkový luk - Kladkový luk tvoří stejně jako holý luk střed a dvě ramena, která jsou ale podstatně kratší než u Holého luku. Navíc je luk tvořen na obou koncích kladkama (vejcovitého tvaru) Ty nám umožňují "přidržení" síly nátahu a tak velmi dobré zaměřování. Materiál je obdobný jako u výše uvedeného luku. Ovšem tětiva je napnutá zvláštním systémem, "je jakoby osmicově propletená přes kladky a vyvedená stejně jako tradiční tětiva, tzn. svisle. U luku se dá pomocí kladek seřizovat nátah luku.
Kde můžeme sportovní lukostřelbu provádět a její disciplíny:
Sportovní lukostřelbu můžeme provádět kdekoliv pokuď chceme střílet hobby, pokuď ale chce střelec být trošku na profesionálnější úrovni je třeba se stát členem některého spolku který střelce sdružuje a také pořádá různé závody. Nejen že střelec se dostane do okruhu lidí se stejným zájmem a bude sdílet mnoho informací a rad s druhými, ale tyto spolky mají i své trenéry a ti hodně pomůžou střelci s tréningem. Pakliže spolek či organizace pořádá závody ve sportovní lukostřelbě, můžeme se setkat s těmito druhy závodišť :
- Halová lukostřelba - střílí se v uzavřené budově na terče, dle daných pravidel
- Teréní lukostřelba - střílí se v otevřené krajině na terče, dle daných pravidel
- 3D lukostřelba - střílí se v otevřené krajině (lese) na 3D terče zvířat různých velikostí, dle daných pravidel
FITA - International archery federation :
Je mezinárodní sdružení fungující od roku 1931, které má za úkol podporovat lukostřelbu a regulovat pravidla tohoto sportu v rámci celého světa. Spolupracuje s více než 140 organizacemi (vnitrostátními), organizuje mistrovství světa v lukostřelbě, olympíjské hry a šíří lukostřelbu do světa.
V mezinárodních soutěžích platí vždy pravidla FITA. Stejně také na letních OH.
EAA 3D - European 3D archery association :
Evropské sdružení 3D lukostřelby, 3D závody v ČR se řídí pravidly EAA 3D. Tato organizace pořádá řadu mistrovství v 3D lukostřelbě, v ČR, Slovensku, Rakousku atd.
3D lukostřelbu můžeme dále rozdělit podle disciplín:
- Jednoduchý (jednodenní) 3-D závod – jednodenní nebo více denní závod s libovolným počtem zvířat. Počet střílených terčů musí být dělitelný čtyřmi
- 3-D biatlon – jednodenní závod kombinovaný s během na lyžích, nebo přespolním během. Počet střílených figur musí být dělitelný čtyřmi
- Halový závod – není omezen časem ani počtem střílených figur. Terče mohou být statické nebo pohyblivé
- Další závody – mohou používat libovolný počet terčů
- Evropský pohár 3-D – dvoudenní závod střílený na 28 rozličných 3-D terčů. Pořadatel musí dále připravit finálové kolo sestavené ze 6-ti 3-D terčů. Pro případ rozstřelu musí pořadatel připravit další terč (obvykle ve vzdálenosti 35 – 45 m)
Tradiční lukostřelba
Tradiční lukostřelba má pevné základy už v historii, jde o "jednoduché" střílení z tradičního ( dřevěného ) luku s taktéž dřevěnými šípy.
Tyto tradiční luky mohou být :
- celodřevěné
- dřevěné s příměsí laminátu
Vlastnosti typů luků :
- Celodřevěný : Tento luk je vyřezávaný z jednoho kusu dřeva, především známe typ LONGBOW. Luk je velmi choulostivý na venkovní vlhkost, déšť a prudké změny teplot, může se kroutit. Také je doporučeno ihned po ukončení střelby luk vypustit, aby nezískával ohnutý tvar v napnutém stavu. Asi největší nevýhodou je fakt, že postupem užívání celodřevěný luk ztrácí nátahovou sílu.
- Dřevěný s příměsí laminátu : Moderní, lepený a skládaný v z více vrstev. Oproti svému "staršímu" kamarádovi je mnohem odolnější vůči vlhkosti, a všem typům povětrnostních podmínek. S určitostí můžu říct že odbourává všecky negativy celodřevěného luku. To vše díky laminátu.
Šípy :
Šípy jsou výhradně dřevěné, s kovovým hrotem.
Jako letky jsou použity přírodní brky ( krocan, husa aj. )
Výběr dřeva je velmi důležitý, především jeho hmotnost. Asi nejvíce nejnevhodnější pokládám těžký buk, osvědčilo sem mi lehké smrkové dřevo. Většina střelců ale používá dřevo cedrové.
Druhů hrotů na dřevěné šípy není velká řada, nejčastěji se používají hroty terčové, nábojnicové a také kované ( zejména typ Bodkin )
Tento druh lukostřelby je zejména chápán jako LIVING HISTORY, nejde ani tak o lukostřelecké výkony ( i když souteživost je vždy a u všeho ) ale spíše o proniknutí do historie, primitivní lukostřelecké techniky a hlavně o zábavu :-)
V ČR existují dvě lukostřelecké ligy tradiční lukostřelby. Moravská liga a liga Lukostřelec.cz
Lovecká lukostřelba
Lovecká lukostřelba je odedávna primárním cílem lukostřelby, luk byl vyroben za umýslem lovu zvěře, později jako zbraň kde sehrál významnou roli v historii. Dnes už vnímáme loveckou lukostřelbu jako HobbyHunting.
Popis luků a šípů :
- Luky - mezi nejefektivnější luky pro loveckou lukostřelbu dnes považujeme kladkové luky, ty se nijak neliší od kladkových luků pro sportovní lukostřelbu.
- Šípy - Jako asi největší rozdíl ve vybavení prodělaly šípy. Jednak z hlediska efektivnosti a také hummanosti. Tělo šípu je z hliníku nebo karbonu, letky z plastu či gumy, končíky plastové, ale změna oproti ostatním dílům je u HROTU. Používá se hrot typu "Broad-Head", hrot se širokými plátky břitů, které při dopadu do zvířete řežou tkáně a tepny a tak dochází k masivnímu krvácení a zvíře zemře několik minut poté.
Co se týče legálnosti v ČR tak jsme na tom bohužel špatně. Lovecká lukostřelba je u nás zakázaná.
To ale neplatí v ostatních státech, třeba už za hranicemi našeho státu můžeme lítat po lese a lovit, samozřejmě s patřičným vybavením které ustanovuje stát.
Bohužel to ale není jen tak jednoduché, převážná část států která má "BowHunting" povolen, vyžaduje také patřičné oprávnění a zkoušky. Vše je ale dáno vnitrostátní upravou. Mezinárodní kurz pro loveckou lukostřelbu se nazýva: The International Bowhunter Education Program (IBEP)
Přehled států :
- Francie - legální, vyžadují absolvování místního bowhunter programu a povolení k lovu, platí pro všechny druhy zvěře
- Finsko - legální, místní uprava lovné zvěře a používaného vybavení
- Dánsko - legální, vyžadují absolvování místního bowhunter programu a odbornou způsobilost pro tuto činnost, platí pro všechny druhy zvěře,místní úprava používaného vybavení vzhledem k lovené zvěři.
- Litva - legální, bez omezení, povolen i lov se samostřílem
- Německo - ilegální, v současné době ale probíhají studie o možném povolení.
- Maďarsko - legální, vyžadují státní loveckou zkoušku a bowhunting zkoušku, platí pro všechny druhy zvířat s místní úpravou používaného vybavení.
- Itálie - legální výjma regionu Emilia Romagna, lov drobné zvěře je povolen v celé Itálii. Toskánsko a Lombardie má povolen lov divočáka, Lov v oplocených oborách je také povolen (divočák a daněk)
- Portugalsko - legální, vyžadují IBEP
- Rakousko - Ilegální
- Rumunsko - Ilegální
- Belgie - Ilegální, od roku 2005 zakázáno
- Bulharsko - Ilegální
- Chorvatsko - legální pouze na některých soukromých a oplocených pozemcích
- Slovensko - Ilegální
- Srbsko - legální pouze na některých soukromých a oplocených pozemcích
- Švédsko - Ilegální, v současné době probíhá jednání o legalizaci
- Švýcarsko - Ilegální
- Španělsko - legální, vyžadují IBEP , nátah luku minimálně 50lb
- Česká Republika - Ilegální
- Řecko - legální
- Turecko - legální
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- AFRIKA - legální
- SEVERNÍ AMERIKA - legální ve všech státech, jednotlivé státy mají místní úpravu v použitém vybavení a vzdálenosti střelby.
- JIŽNÍ AMERIKA - vě většině zemí je legální
- Mexiko - legální
- Austrálie - legální
- Nový Zéland - legální
- Rusko - legální, speciální povolení k lovu, navíc zbrojní licenci na luk ( je považován jako zbraň )
- Malajsie - legální
- Mongolsko - legální